Kiedy zacząć planować ślub i wesele

Szczęśliwe zaręczyny nie zawsze oznaczają, że od razu musicie zacząć planować wasz ślub i wesele. Sytuacja każdej pary jest indywidualna, idealny…

Szczęśliwe zaręczyny nie zawsze oznaczają, że od razu musicie zacząć planować wasz ślub i wesele. Sytuacja każdej pary jest indywidualna, idealny moment powinniście wybrać sami analizując na początku sytuacje osobiste, materialne etc. każdego z was. Czy istnieje odpowiedź na pytania: jaki jest idealny wiek na ślub?, ile powinno trwać narzeczeństwo?, kiedy najlepiej zacząć planować ślub? Przypuszczam, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami, które pomogą ci osadzić w czasie ten dzień, który być może nadejdzie szybciej niż się spodziewasz :)

źródło: pinterest.com

Planowanie ślubu i wesela wymaga od pary młodej dużej dawki cierpliwości oraz spokoju w działaniu. Załatwianie wszystkich spraw związanych z uroczystością pochłania również sporo czasu i nerwów. Aby wszystko było przygotowane perfekcyjnie często do pomocy włączają się świadkowie, przyjaciele i rodzina. To naprawdę spore przedsięwzięcie… więc czy masz na to czas? Angażująca praca, studia czy inne obowiązki mogą skutecznie utrudnić ci planowanie ślubu. Zastanów się czy dasz radę to wszystko ogarnąć, aby było to przyjemnością. Dobra organizacja to podstawa, ale to ty musisz zdecydować czy dasz radę wszystko pogodzić.

Oprócz czasu potrzebne będą wam też pieniądze na organizację ślubu i wesela. Musicie zadać sobie pytanie czy jesteście finansowo przygotowani na taki wydatek? Pamiętaj, że budżet nigdy nie jest powodem do wstydu czy dumy, a impreza mała czy duża – kosztuje. Zastanówcie się czy stać was (lub rodziców, jeżeli to oni mają pokryć koszty) na wesele marzeń. Ustalcie budżet jaki możecie na nie przeznaczyć, przemyślcie z jakich usług skorzystać, a ile pozostawić np. na podróż poślubną. Aspekt finansowy jest dość istotny, chociaż mało romantyczny :)

Przed rozpoczęciem planowania ślubu warto skonsultować wszelkie pomysły z najbliższymi. Wasze rodziny mogą zupełnie różnie wyobrażać sobie przygotowania, ślubną ceremonię, wesele. Być może istnieją jakieś tradycje, o których nie wiecie, a powinniście. Kiedy dwoje narzeczonych spotyka się przed ołtarzem łączą się również ich rodziny, dlatego warto zadbać o to aby nikogo nie urazić i liczyć się ze zdaniem bliskich. Przy okazji wspólnego spotkania poruszcie temat ślubu, opowiedzcie jak wyobrażacie sobie ten dzień i co jest dla was ważne. Ewentualne uwagi czy dobre rady przyjmij ze spokojem – swoje decyzje wytłumacz bez zbędnych nerwów. Ci, którzy już swój ślub przeżyli nie powinni narzucać wam swojego zdania.

Poza wszystkimi praktycznymi aspektami planowania ślubu pamiętaj, że to wy jesteście w tym zamieszaniu najważniejsi. Razem zastanówcie się kiedy tak naprawdę chcecie wziąć ślub. Wybierzcie ulubiony miesiąc lub porę roku i rozejrzyjcie się jak wyglądają terminy w salach weselnych. Z własnego doświadczenia wiem, że rezerwacje rok do przodu to już standard – być może już to ograniczy wam wachlarz terminów lub zdecydujecie o konkretnej dacie.

Na koniec pozostawiam wam najważniejsze pytanie jakie każdy z narzeczonych powinien sobie zadać przed rozpoczęciem planowania ślubu: czy jestem emocjonalnie gotowa/y do złożenia przysięgi na całe życie?

Nie ma znaczenia czy jesteście świeżo po zaręczynach czy minęło parę lat od tego wydarzenia. Ważne, abyście wspólnie podjęli decyzję, że nadszedł czas na zaplanowanie dalszej wspólnej przyszłości jako małżeństwo. Powodzenia!